Građani i sud zaustavili gradnju mini-hidrocentrale na Staroj planini

 

Odlukom vrhovnog Kasacionog suda sprečena je gradnja hidroelektrane na Visočici, reci na Staroj planini. Posle brojnih protesta meštana, tužbu protiv izvođača podnelo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Malobrojni meštani staroplaninskog sela Pakleštica kažu da su sve vreme verovali u pravdu i očekivali pozitivan stav Vrhovnog kasacionog suda Srbije. “Da smo izgubili reku, verujte ovde ne bi više bilo života. Ovo bi umrlo. Ostala su neka staračka domnaćinstva, ljudi od 80 godina. Vrlo brzo bi ostalo bez stanovnika”, kaže Jovan Jelenković iz Pakleštice.  
    Prema planu, mašinsko postrojenje HE Pakleštica trebalo je da bude izgrađeno upravo ovde pored reke Visočice. Meštani i ekolozi tvrde da bi time bio uništen biljni i životinjski svet, ali i klisura Vladikine ploče, koja je jedna od najlepših prirodnih retkosti Stare planine. “Mi nismo protiv energetike i proizvodnje struje, ali koncept derivacionih hidrocentrala svuda u Srbiji je napravio nesagledive štete. Sve reke su podjednako vredne i to što je država našla za shodno da neka područja zaštiti ne znnači da ona nezaštićena treba da budu uništena”, kaže Aleksandar Panić, iz pokreta “Odbranimo reke Stare planine”. Gradska uprava Pirota dva puta je odbila da investitoru izda lokacijsku dozvolu. “Grad Pirot nije nadležan za izdavanje dozvola na teritoriji zaštićenog prirodnog područja. Mi moramo da uvažavamo kako primedbe građana tako i primedbe stručnjaka i to nadležne institucije treba da reše na najbolji mogući način”, objašnjava Vladan Vasić, gradonačelnik Pirota. Ministarstvo Zaštite životne sredine smatra da treba zabraniti izgradnju mini hidroelektrana u zaštićenim prirodnim dobrima poput parka prirode Stara planina. “I ja se nadam da u Srbiji ovo može da bude jedan dobar početak poštovanja propisa u oblasti životne sredine, a još važnije razumevanje da je životna sredina neobično važna i da se više prema njoj ne možemo odnositi kako kome padne napamet”, ističe Goran Trivan, ministar Zaštite životne sredine. Prema planovima starim tridesetak godina u Srbiji je predviđeno oko 850 lokacija za izgradnju mini hidroelektrana. Ekolozi očekuju usvajanje novih planova i izmene Zakona o zaštiti životne sredine. Pogledajte video prilog : Izvor RTS