Stara planina : Čuvari stare recepture pirotskog kačkavalja

PIROT –Mlekarska škola “Dr. Obren Pejić” iz Pirota u svom sastavu ima najveći pogon za proizvodnju pirotskog kačkavalja po vekovima staroj recepturi, a tajna proizvodnje se prenosi na nove generacije đaka koji dominiraju na gotovo svim takmičenjima iz oblasti prerade mleka, ali i u drugim disciplinama.

“Dnevno prerađujemo oko pet tona mleka i oko 90 procenata naše proizvodnje ide na tradicionalni pirotski kačkavalj. Dnevno se proizvede od 400 do 500 kilograma, a trenutno na lageru imamo pedesetak tona zrelog kačkavalja koji je spreman za prodaju”, kaže za Tanjug profesor Saša Petrović.



Mleko se otkupljuje, dodao je, mahom od proizvođača iz pirotske opštine i sa Stare planine i njenih obronaka tako da ima izuzetno kvalitetnu sirovinu za dobijanje ovog tradicionalnog proizvoda.

On dodaje da se u ovoj školi pirotski kačkavalj pravi po viševekovnoj recepturi. “Trudimo se da tradiciju spojimo sa novim trendovima, zahtevima EU i zemalja u okruženju”, priča Petrović.

Prema njegovim rečima, u poslednje vreme ima izuzetno veliki broj ponuda za izvoz pirotskog kačkavalja u inostranstvo, ali zbog problema oko dobijanja dozvole izvoz još uvek ne može da zaživi.

Zbog izuzetno kvalitetnog mleka od koga se pravi pirotski kačkavalj, taj proizvod nema problema sa aflatoksinima i drugim neželjenim sastojcima kojih ima u mleku niskog kvaliteta.

Jedna od učenica Mlekarske škole, sa smera prerađivač mleka, Dijana Mitrović, kaže za Tanjug da je od profesora naučila kako se pravi tradicionalni pirotski kačkavalj.

“Profesori su nas naučili kako se pravi kačkavalj po staroj recepturi i nije nam uopšte teško da ga pravimo”, kaže Mitrovićeva.

Pirotski kačkavalj od marta prošle godine ima zaštićeno geografsko poreklo. Stavljanje etikete pirotski kačkavalj moguće je samo na proizvod koji je proizveden od mleka sa Stare planine i iz pirotskog kraja.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *