Božićni vikend na Staroj planini (Foto & Video)

Drugi dan Božića na Staroj planini protiče sa temperaturom od – 21 °C do – 26 °C i visinom snega od 60 do 65 cm. Maksimalni udari vetra iznose od 3.6 do 7 m/s.Put ka Ski centru na Staroj planini je čist i prohodan.Na kolovozu ima ugaženog snega, a na pojedinim mestima i leda.Put je posut rizlom i bačena je so, ali se do planine može jedino upotrebom pune zimske opreme.

Na Staroj planini danas je preovladavalo  vedro vreme uz smanjenu vidljivost koja je  iznosila max. oko 10 km, oblačnost 2/10.Snega na stazama ima u sneg-8-janvisini od 20 do 30 cm.Na pojedinim delovima postoje veći snežni nanosi.Snega van staza ima u visini od 60 do 68 cm.U funkciji su staze Babin zub, Rudine, Jabučko ravnište dok se još uvek radi na pripremi staza na Sunčanoj dolini i Konjarniku.Uprkos dobroj volji nadležnih velike količine snega i izuzetno hladno vreme koje je blokiralo gotovo celu Srbiju i region odložilo je puštanje u rad Konjarnika i Sunčane doline.Zbog izuzetno ekstremnih temperatura i jakog vetra danas je u Ski centru na Staroj planini zabeležen manji broj skijaša na stazi.U smeštajnim objektima sasvim druga situacija mesta nema ni za “lek”, a u popunjenosti prednjači prestižni Hotel “Stara planina ****”  koji je popunjen do 15. januara, dok je period do marta rezervisan više od 70% – što je veoma zadovoljavajuće za ovakav Hotel u državnom vlasništvu.Trenutno na Staroj planini pada slab sneg dok je temperatura – 21 °C dok je osećaj hladnoće usled vetra -31°C.Za sutrašnji dan meteorolozi planiraju temperature od -18°C do – 21 °C i sneg u visini od 2 cm.Tokom večeri očekuje se pad temeprature na – 25 °C i vetar jačine  od 10 to 15 km/h.

Zanimljivo je da na Staroj planini trenutno ima više snega (60 cm) nego na Kopaoniku (58).Sneg koji je padao prethodne nedelje na Kopaoniku dostigao je visinu od 56 centimetara, a 8. januar 2017. godine je najhladniji dan na Kopaoniku otkako se vrše merenja, tj. od 1961. godine.Sneg i led okovale su Kopaonik , a temperatura iznosi – 25 stepeni.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) najviše snega   danas u Srbiji  ima na planini Kukavici.Na mernom mestu Vlaina danas je izmereno 120 santimetara visine snežnog pokrivača .Ljudi koji žive u selima na većoj visini  prenose da je sneg visine i do metar i po.Drugi rekord u visni snežnog pokrivača izmeren je , tako reći, u blizini Kukavice, na Staroj planini.

I B-35   HE Đerdap 1 (granični prelaz Rumunija) – Kladovo – Negotin – Zaječar – Knjaževac – prevoj Tresibaba (granica sa opštinom Svrljig), kolovoz je vlažan, snega ima do 5cm

Snežne padavine su prestale, vetar je u slabljenju, ali se i dalje nastavlja period vrlo hladnog vremena, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije, koji upozorava vozače da bačena so pri ovako niskim temperaturama nema pravi i puni efekat.

Zbgo toga je na putevima, posebno onima koji vode u planinske predele, moguće formiranje leda što predstavlja veliku opasnost u vožnji.

Drugi dan Božića, pored jakog mraza i pravih zimskih uslova vožnje, doneće i pojačan saobraćaj na svim putevima, posebno onim koji vode ka većim gradovima iz pravca svih turističkih mesta i sa skijališta u Srbiji – Zlatibora, Tare, Kopaonika, Goča, Divčibara i Stare Planine.

Osetno pojačan saobraćaj očekuje se i na autoputevima ka Mađarskoj i Hrvatskoj, zbog čega na pojedinim naplatnim rampama, može doći do formiranja manjih kolona i kraćih zadržavanja, posebno u popodnevnim i prvim večernjim satima, zbog čega vozači treba da pripreme tačan iznos za naplatu putarine kako bi se ubrzo prolaz kroz naplatne stanice.

Na jugu i jugoistoku Srbije, kao i na području Tutina, Sjenice, Ivanjice i Novog Pazara gde je palo najviše snega i gde je najhladnije, vozačima se savetuje da koriste isključivo glavne putne pravce, bez obzira na to što su oni možda duži, jer je na njima vožnja sigurnija i bezbednija.





U planiskim predelima ovih područja, saobraćaj je otežan i odvija se isključivo uz obaveznu upotrebu lanaca, na pojedinim deonicama, put je sužen zbog vetra koji i dalje stvara snežne naose, pa se bez preke potrebe ne savetuje korišćenje ovih puteva, jer su pojedini lokalni i manje frekventnih putevi neprohodan i zavejani.

Prema poslednjim informacijama Uprave granične policije, na našim putničkim terminalima, povećan je broj vozila, ali zadržavanja nisu duža od 30 minuta, osim na prelazu Batrovci sa Hrvatskom, gde se na izlazu iz zemlje odnosno na ulazu u Hrvatsku čeka oko tri sata, i prelazu Horgoš gde se na izlazu i Srbije odnosno na ulazu Mađarsku čeka od dva do tri sata.

Vozačima se savetuje korišćenje manjih, alternativnih graničnih prelaza. Radno vreme graničnih prelaza sa Mađarskom, kao �to su Bački Vinogradi, Djala, Bajmok i Horgoš II, je od 7 do 19 h., dok su Horgoš, Bački Breg i Kelebija otvoreni 24 sata.

U danima intezivnog saobraćaja kada mogu biti duga zadržavanja na graničnim prelazima sa Hrvatskom, Batrovci i Šid, vozačima se savetuje korišćenje alternativnih graničnih prelaza poput Bačke Palanke, Sota, Ljube, Neština ili Bogojeva.

Tokom dana se očekuje pojačan saobraćaj i na graničnim prelazima sa Bosnom i Hercegovinom, Bugraskom, Rumunijom i Makedonijom na kojima prema poslednjim informacijama Uprave granične policije, nisu duža od 30 minuta.
Božićni vikend na Staroj planini

Link do fotoalbuma.




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *