Pirot: Festival sira i kačkavalja podno Stare planine (FOTO)

U Pirotu održan drugi po redu festival sira i kačkavalja, koji je okupio dvadeset mlekara iz Srbije.

GRADSKA vlast u Pirotu, Turistička organizacija i Mlekarska škola sa domom učenika “Dr Obren Pejić”, u kojoj stasavaju vrhunski majstori za preradu mleka, priredili su drugi po redu Festival sira i kačkavalja. Svoje majstorije izložilo je dvadesetak mlekara iz Pirotskog okruga, Sjenice, Raške, Kragujevca, Svrljiga, Kukujevaca, Šapca, Dimitrovgrada i drugih gradova Srbije poznatih po mlekarstvu.

Svetkovina mlekarstva je održana u etno-ambijentu Nišavske doline, kraj nekadašnjih magacina, kazamata i barutana koje je, krajem 19. veka, podigao još Milan Obrenović. Ovaj kompleks sada je dobio potpuno novi izgled i kao stvoren je za manifestacije i narodne svetkovine. To je potvrdio i festival, koji je posetio veliki broj Bugara iz Sofije i okoline, koji su ulaskom u EU gotovo zaboravili šta je prirodna hrana.

– Odrasla sam u seljačkoj porodici i pamtim stado svoga dede kraj Montane, s druge strane Stare planine. Sećam se i kako je proizvodio sir, kiselo i ceđeno mleko i druge specijalitete. Potpuno iste mirise osećam sada i ovde posle gotovo šest decenija, što znači da su pred nama prirodni proizvodi od ovčijeg, kravljeg ili kozjeg mleka. Kod nas je izgleda više mleko od soje, palme i hemikalija i sirevi više nemaju pravi ukus – rekla je Svetlana Kazandžijeva, žena u sedamdesetim, iz sofijskog kvarta Ljuljin.




Da je sve prirodno potvrđuje i Milan Ćuk, vlasnik farme iz Banatskog Karađorđeva. On ima sto koza na muži, nedeljno proizvodi oko sto kilograma sira i radi ga u raznim varijantama, ali bez ikakvih dodataka. Kozji sir dimi na hladnom bukovom dimu i to mu je specijalitet koji mu mnogi traže. U Pirot je došao da vidi prestonicu srpske proizvodnje sira i kačkavalja.

Goran Bera je sa farme “Kozari” u Kukujevcima iz ravnog Srema, gde ima oko 600 koza, pravi sir u maslinovom ulju sa mnogobrojnim dodacima i začinima. U njegovoj mlekari se proizvodi i slatka kozja surutka koja blagotovorno deluje na kardiovaskularne bolesti, na srce, jetru…

Mnogobrojni posetioci su mogli da probaju i sjenički sir, zatim sireve iz okoline Šapca, svrljški sir i belmuž, ali i da na licu mesta vide izradu pirotskog kačkavalja ostvare nove kontakte i poznanstva, da razmene iskustva. Pirotski gradonačalnik Vladan Vasić i direktor TO Bratislav Zlatkov kažu da im je namera da za treći festival sira i kačkavalja dovedu majstore mlekarstva iz Francuske, Švajcarske i Italije, koji su poznati po svom umeću u svetskim okvirima.

TAJNA

POJEDINI majstori u spravljanju pirotskog kačkavalja kažu da je tajna njegovog prepoznatljivog mirisa i ukusa u tome što se mleko ne kuva, ne vadi se kajmak iz njega već se siri na mlakoj temperaturi. Za kilogram kačkavalja potrebno je bar desetak litara mleka.




Izvor novosti.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *