Stara planina : Apel za očuvanje tvrđave na Crnom vrhu

 

Tvrđava na Crnom vrhu, koja se nalazi na svega 12 kilometara od Pirota, na Staroj planini, poslednjih godina ubrzano propada. Stručnjaci upozoravaju da joj preti urušavanje. Grupa entuzijasta uputila je javni apel za zaštitu i očuvanje tvrđave.

Kada je ekipa TV centra RTS-a u Pirotu, pre osam godina, prvi put snimila tvrđavu na Crnom vrhu, bila je oštećena samo na jednom mestu. Danas je ovo oštećenje dvostruko veće, a pojavilo se i desetak novih.


Stručnjaci upozoravaju da ukoliko se ne preduzmu hitne mere zaštite, Srbija može ostati bez jednog od najreprezentativnijih objekata vojnog graditeljstva s kraja 19. veka.

“Okapnice sa tvrđave su u poslednjih nekoliko godina pale, pa sada vlaga i erozija ubrzavaju njeno propadanje. Ukoliko i dalje ostane ovako nezaštićena, postoji opasnost da padne svod, ali kad padne svod, onda će njena rekonstrukcija biti mnogo skuplja i mnogo teža. Ovo je prilika da se skrene pažnja javnosti na ovaj istorijski spomenik”, kaže Dejan Ćirić, istoričar.

Tvrđava na Crnom vrhu je izuzetan primer srpske vojne fortifikacijske arhitekture. Sagrađena je 1892. godine, o čemu svedoči natpis iznad ulaznih vrata. Građena je kulučkim radom meštana Jugoistočne Srbije. Zanimljivo je da nikada nije iskorišćena za ratovanje.

tvdjava 2

O njenoj impozantnosti dovoljno govori podatak da su zidovi, od klesanih kamenih blokova, debeli 160 centimetara. Iako se nalazi na svega 12 kilometara od Pirota, na samom ulazu u park prirode Stara planina, tvrđavu retko posećuju turisti.

“Jedan od osnovnih problema je veoma loš put koji vodi do tvrđave. On ustvari gotovo da i ne postoji. Ono što će u narednom periodu uraditi Turistička organizacija Pirota, da bi se promovisala ova tvrđava, jeste da ćemo mi završiti saobraćajno turističku signalizaciju i postaviti table sa osnovnim informacijama”, kaže direktor turističke organizacije Pirota Bratislav Zlatkov.

U Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Nišu smatraju da tvrđava na Crnom vrhu zaslužuje da bude zaštićena, međutim procedura nije pokrenuta, jer nema dovoljno sredstava. Ona je trenutno, objašnjavaju u Zavodu, u statusu takozvane “prethodne zaštite”, odnosno obuhvaćena je prostornim planovima.

Takva “zaštita” , kako kažu, očigledno nije dovoljna da bi se očuvao ovaj vredni kulturno- istorijski spomenik.


Izvor RTS