I Bugari došli da probaju “pirotsku vijagru”

Sajam pirotske peglane kobasice okupio je juče, prvog dana, око 10.0000 posetilaca u prepunoj hali “Kej” u Pirotu od kojih je oko 7.000 došlo iz susedne Bugarske.

Sajam po prvi put traje dva dana i završava se u nedelju. Dodeljene su i nagrade.
Odlukom žirija na čijem je čelu bio profesor Branislav Zlatković, prva nagrada za najbolju peglanu kobasicu pripala je ekipi “Kasarinac”, druga nagrada otišla je u ruke ekipi “Drakče”, a treća ekipi “Ketering Đorđervić Temštanac”.
Prvonagradjenoj ekipi sleduje letovanje za četiri osobe u Grčkoj, drugoplasiranmoj četiri auto gume, a trećeplasiranoj vikend na Staroj planini.
Dodeljena je i nagrda za najbolje uređeni štand.
– Iskreno rečeno nismo očekivali prvu nagradu. Do sada smo uvek bili među prvima. U našoj porodici se peglana kobasica sprema više od 20 godina, za nas ali i za brojne sladokusce – kaže Jasna Tričković u ime pobedničke ekiipe “Kasarinac”.
Predsednik žirija profesor Zlatković je rekao da su izboru najbolje peglane kobasice odlučivale nijanse i da žiriju nije bilo ni malo lako da donese odluke.



Na Sajmu peglane kobasice, koju mnogi zbog njenih afrodizijačkih svojstava zovu i “pirotskom vijagrom”, učestvovalo je 36 proizvođača specijaliteta koji se samo ovde pravi i koji je veoma tražen na domaćem i inostranom tržištu.

Zoran Kesić na sajmu peglane kobasice

Zoran Kesić, promoter sajma  | Foto: Zoran Panić

Promoter ovogodišnjeg Sajma bio je popularno TV lice satiričar Zoran Kesić, autor emisije “24 minuta” na B 92, koji je zvanično otvorio Sajam, zajedno sa predsednikom opštine Pirot Vladanom Vasićem.
Kesić kaže da je oduševljen ovim specijalitetom.
– Ne mogu da lažem ali sam sinoć prvi put probao peglanu kobasicu. Moji prijatelji s kojima sam došao su osetili to afrodizičajko svojstvo koje je počelo da deluje. Divna je peglana kobasica, a posebno mi se sviđa što je dobra za meze i što posle nje može dosta da se popije. Njena tajna je u ljubavi, ali i u negovanju tradicije. Slavu pirotske peglane kobasice ću širiti svuda. Pirot zaista ima čime da se pohvali, ima kačkavalj, peglanu kobasicu i ćilim. Nešto što je naše, autentično i domaće. Zamislite, sednete na pirotski leteći ćilim, seckate malo peglane kobasice i kačkavalj. Ima li šta lepše? – rekao je Kesić i dodao da je ova kobasica pravi delikates sa kojim treba da izađemo u Evropu, “ako uopšte treba da idemo tamo”.
Pirotski brend

Peglana kobasica pravi se jedino u Pirotu i jedan je od brendova grada.

– Planiramo da krenemo sa zaštitom geografskog porekla pirotske peglane kobasice, čime će Pirot posle ćilima i kačkavalja imati tri bredna za zaštićenim geografskim poreklom- kaže direktor Turističke organizacije Pirota Bratislav Zlatkov.

Otvarajući Sajm on je na kraju, u svom stilu, dodao:
– Peglaj Pirote, veseli se Srbijo, seckaj!
Predsednik opštine Pirot Vladan Vasić izjavio je da je na ovu manifestaciju  stiglo 140 autobusa turista.
– To je 7.000 ljudi,  i to niko nije očekivao – rekao je Vasić.
Sajam su organizovali Turistička organizacija Pirota, Udruženje proizvođača pirotske peglane kobasice, Dom kulture i Sportski centar pod pokroviteljstvom opštine Pirot.
Ispred hale Kej je organizovana izložba domaće radinosti, a u Omladinskom kulturnom centru prezentacija pirotskih jela koja su pripremile članice Udruženja žena sa sela “Temštanka” iz Temske i “Izvorsko zrno” iz Izvora.

Dalibor Tošić, proizvođač peglane kobasice

Dalibor Tošić, proizvođač | Foto: Zoran Panić

Čedomir Stojanovič se proizvodnjom peglane kobasice bavi 30 godina.
– Pravim je za sebe, ali i za turiste. Veoma je tražena u Nišu, Beogradu, Podgorici, Novom Sadu, ali i u Rusiji, Nemačkoj a prošle godine su peglane kobasice otišle i za Ameriku i Južnoafričku republiku – kaže Stojanović
Peglanu kobasicu već sedam godina pravi i Dejan Manić koji kaže da za ovaj proizvod ima tržište.

Prepuna hala zbog peglane kobasice

Prepuna hala zbog peglane kobasice | Foto: Zoran Panić

Dalibor Tošić, vlasnik kafane ”Boem” već dvadeset godina pravi peglanu, a njegov otac više od četiri decenije.
– Naše glavne mušterije danas su bili Bugari – kaže Tošić.
Osim što su mogli da je probaju, posetioci su mogli da kupe peglanu kobasicu. Kilogram se prodavao po ceni od 3.100 do 3200 dinara.
– Prvi put sam ovde i bez peglane se ne vraćam kuči- kaže Maja Simjonova iz Sofije koja je sa grupom svojih prijatelja došla na Sajam.

EVO KAKO SE PEGLA

Peglana kobasica pravi se tokom zime i to od kozjeg, junećeg i ovčijeg mesa sa dosta belog luka i paprike, ali bez ikakvih aditiva, konzervansa i dodatnih masnoća.
Kobasice se potom suše na promaji na tavanu i svaki dan peglaju flašom, zbog čega su i dobile naziv “peglane kobasice”. Potkovice se peglaju kako bi se isterao sav kiseonik i sprečilo kvarenje mesa. Mnogi ovaj specijalitet smatraju afrodizijakom.


izvor www.alo.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *