NOVE INVESTICIJE NA STAROJ PLANINI

Svetislav Popadić, direktor JP ”Stara planina”, za ”Timočke”

Javno preduzeća „Stara planina“ obavilo je u ovoj godini dva javna poziva za izbor suinvestitora,  radi zajedničke izgradnje objekata hotelsko-apartmanskog naselja i objekata višeporodičnih apartmana, u okviru turističkog kompleksa „Jabučko ravnište“, na Staroj planini. To je bio povod za razgovor sa Svetislavom Popadićem, direktorom ovog Javnog preduzeća.

Nastavlja se izgradnja turističkog kompleksa na „Jabučkom ravništu“. Na šta se konkretno odnose objavljeni javni pozivi?

– Onim što je do sada urađeno stvorena je mogućnost da se ove godine Stara planina otvori prema privatnim investitorima. Ovi javni pozivi odnose se na izgradnju jednog hotela i preko dvadeset višeporodičnih, apartmanskih objekata. U toku su pripreme za treći javni poziv, za izgradnju još devet hotela, čije se objavljivanje očekuje u toku leta.


Kakav je odziv zainteresovanih, potencijalnih suinvestitora?

– Prvi Javni poziv zatvoren je 28.juna 2013. i bilo je četiri otkupa tenderske dokumentacije, a stigla je jedna ponuda. Trebalo bi da do kraja jula potpišemo ugovor, uz dobijanje saglasnosti Vlade Republike Srbije. Drugi javni poziv je u toku i do sada imamo dva otkupa dokumentacije. Očekujemo da, do kraja godine, imamo investicije za 500 novih ležajeva i iskoristimo ovu građevinsku sezonu za početak radova.

Kakav zadatak ima Javno preduzeće „Stara planina“, kada je u pitanju razvoj turizma na Staroj planini?

– JP „Stara planina”, zajedno sa ostalim relevantnim nacionalnim institucijama, ima zadatak da na pravi način prezentuje Staru planinu kao novu, evropsku, atraktivnu turističku destinaciju, kao lokaciju pogodnu za investiranje i u tom smislu da uputi poziv domaćim i stranim investitorima, da investiraju u razvojne potencijale Stare planine. Realizacija projekta razvoja turizma na Staroj planini, dovešće do razvoja komplementarnih delatnosti, poboljšanja stanja u drugim oblastima, kvalitetnijeg življenja i boljeg životnog standarda stanovništva. Ovakvo opredeljenje proisteklo je iz ciljeva postavljenih u Strategiji razvoja turizma Republike Srbije, na osnovu detaljne analize potencijala, kao i uslova ograničenja u kojima se ostvaruju razvojni ciljevi.

Projekat razvoja planinskog rizorta Stara planina je Strategijom razvoja turizma Republike Srbije označen kao projekat najvišeg prioriteta?

– Stara planina, kao destinacija u narednom periodu treba da postane jedna od najatraktivnijih u ovom delu Evrope. Za područje Stare planine izrađen je Master plan, kao najbitniji strateški dokument na osnovu koga se sprovodi celokupan razvoj turističkog centra. U izradi su učestvovale eminentne konsultantske kuće u oblasti razvoja turističkih destinacija i planinskih centara ‘’Horwath HTL’’ i ‘’Ecosign Mountain Resort Planners Ltd.’’, iz Kanade. Za područje prve faze po Master planu urađen je Plan detaljne regulacije, a za centralni deo budućeg turističkog naselja u okviru PDR postoje urađeni urbanistički projekti.

Kada su u pitanju aktivnosti, šta je ono što Stara planina pruža, i kakvi su planovi?

– Rizort Stara planina, zamišljen je kao all season turistički centar sa skijaškim, kongresnim, spa i velnes kapacitetima, terenima za golf, pešačkim i biciklističkim stazama. Ključna prednost rizorta je upravo njegova atraktivnost tokom cele godine, i veliki broj aktivnosti koje se mogu ponuditi posetiocima. Tu postoji još niz aktivnosti koje se mogu odvijati u toku letnjih meseci, zahvaljujući prirodnim lepotama i bogatstvima, kojima Stara planina obiluje.

Kakvi su kapaciteti Stare planine, kada su u pitanju zimski sportovi, prvenstveno skijanje?

– Ukupan skijaški kapacitet planinskog rizorta Stara planina procenjen je na gotovo 27.000 skijaša dnevno, sa 24 ski lifta, gondolom i preko 150 staza za sve vrste skijaša.Sam razvoj ove destinacije je fazno podeljen i trenutno se realizuju projekti 1A faze, koji obuhvataju projekte infrastrukture, i izgradnju smeštajnih kapaciteta u centru rizorta.1A faza podrazumeva izgradnju infrastrukturnih i smeštajnih kapaciteta za 3900 skijaša dnevno (preko 6000 gostiju ukupno), otvaranje preko 650 novih radnih mesta u neposrednom okruženju rizorta u sektorima koji su servisno vezani za funkcionisanje samog rizorta.

Izgrađen je prvi hotel, u centru naselja, koji je otvoren decembra 2011. i koji privlači sve veći broj turista i u toku zimske i u toku letnje sezone.

– Hotel na Staroj planini, kapaciteta je 147 soba (380 kreveta), sa kongresnim prostorom, spa-wellness centrom, klizalištem i otvorenim bazenom. Upravljanje hotelom povereno je poznatom austrijskom hotelskom lancu “Falkensteiner”, tako da sada hotel nosi naziv “Falkensteiner hotel Stara planina”. Falkensteiner Michaeler Tourism Group AG, skraćeno FMTG AG, je jedna od vodećih turističkih firmi u privatnom vlasništvu koja radi u šest evropskih država. Trenutno u svom sastavu ima 32 hotela i rezidencijalne objekte sa četiri i pet zvezdica, razvojno odeljenje firme FMTG i preduzeće za savetodavne usluge u turizmu Michaeler & Partner

“Hotel Falkensteiner Stara planina” je u 2012 godini ostvario 27.735 noćenja. Prosečna popunjenost kapaciteta bila je 48 odsto, a ostvareni prihod u prva tri meseca ove godine 85 miliona dinara, što je u odnosu na isti period  prethodne godine povećanje za 70 procenata.

Zajedno sa investicijom u hotel, JP „Stara planina“ realizovalo je i investicije u infrastrukturu?

– Do sada su izgrađeni rezervoari i cevovod za vodosnabdevanje, moderno postrojenje za  prečišćavanja otpadnih voda, dalekovod iz pravca Pirota i sistem trafo stanica, saobraćajnice u okviru samog rizorta kao i od Kalne do Stare planine. Širenjem skijaške infrastrukture, izgrađena je prva gondola u Srbiji i nova četvorosedna žičara, kao i 13 kilometara ski staza povezanih u jednu skijašku celinu. Sve staze pokrivene su sistemom za veštačko osnežavanje, a nastavak izgradnje staza i žičara planiran je već za ovu godinu. U ovoj godini planiran je završetak započetih infrastrukturnih projekata, započetih saobraćajnica, dalekovoda iz pravca Knjaževca i nastavak izgradnje sistema za vodosnabdevanje. Takođe, sve parcele koje se naslanjaju na sada izgrađene objekte i saobraćajnice će u 2013. godini biti potpuno komunalno opremljene, što uz već postojeće urbanističke projekte za prvu fazu daje odličnu osnovu za dalju izgradnju smeštajnih kapaciteta i dolazak novih investitora na Staru planinu.

Očigledno da Stara planina ima sve predispozicije da postane ozbiljan turistički centar.

– Analizom postojećih resursa i atrakcija, može se zaključiti da Stara planina poseduje vrlo širok spektar potencijala vezanih za kulturnu i prirodnu baštinu, događaje i gastronomiju, koji se na srednji i duži rok mogu turistički komercijalizovati. Danas je na celom području jugoistočne Evrope teško pronaći toliko veliki, a istovremeno očuvan razvojni potencijal, koji bi uz međunarodne standarde planiranja i izgradnje mogao da obezbedi, ne samo ekonomsko restruktuiranje celog regiona, već bi u velikoj meri pomogao da Srbija ubrzano dođe na kartu relevantnih turističkih destinacija Evrope.


L.I.timocke.rs/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *