Peglana kobasica sa Stare planine

Neki je nazivaju Pirotskom vijagrom, drugi pravim boemskim specijalitetom, njoj je posvećen i predstojeći tradicionalni ,,Sajam pirotske peglane kobasice,, koji će biće održan 25. januara 2014 godine u dvorani “Kej” u Pirotu.Manifestacija se održava u organizaciji Udruženja proizvođača pirotske peglane kobasice i Turističke Organizacije Pirot, a pod pokroviteljstvom opštine Pirot.

Naša novinarska ekipa u seoskom domaćinstvu ,, Hajduk Veljko ” u centru sela Crni vrh u podnožju Stare planine zatekla je jedan zanimljim prizor.Domaćin ovog seoskog domaćinsta Zvonko Mitrović je upravo svojim gostima iz Pirota  pokazivao svoju najnoviju građevinu.Naime radi se o autentičnoj sušari za meso koja je napravljen po uzoru na stare sušare u vremenima kada nije bilo zamrzivača i struje, tada su se meso i proizvodi od mesa kako bi se sačuvali tokom cele godine  sušili isključivo u ovakvim sušarama, samo na vetru i dimu.


 

Zvonko je ove godine po uzoru na stare sušare napravio svoju sušaru koju je napunio mesnim proizvodima i započeo proces sušenja na sasvim prirodan način.Postupak jeste dug ali je ukus ovako osušenog mesa nezaboravan.Meso se prvo očisti i dobro usoli i malo odstoji, onda se ubaci u sušaru i tu stoji zavisno od vremena skoro mesec dana.Povremeno se ubacuje i stari panj koji stvara dim koji daje posebnu aromu mesu.Zbog izuzetno toplog vremena u ovo doba godine koje ne pamte i najstariji gorštaci sa Stare planine mesu je potrebno duže vreme da se osuši.Zvonko kaže da makar ima mraza i niskih temperatura meso bi obavno bilo gotovo.

Kao pravi domaćin Zvonko je svoje goste ponudio suvim mesom iz svoje sušare.Tada pomalo neočekivano gosti iz Pirota su izvadili svoj čuveni specijalitet potkovicu – ,,Peglanu kobasicu” i ponudili domaćinu da uporede ova dva specijaliteta.Gazda Zvonko je nožem na sitne parćiće pažljivo isekao peglanu kobasicu, suvo meso i kobasice.Ovakve etno specijalitete možete konzumirati samo u podnožju Stare planine.U ovom nesvakidašnjem takmičenju gostima iz Pirota su se dopali proizvodi našeg domačina, a domaćinu se izuzetno dopala peglama kobasica.Znači rezultat je ostao nerešen, a čitava družina je uz vino nastavila ovu gozbu.

Gazda Zvonko kaže da će obavezno posetiti predstojeći ,,Sajam pirotske peglane kobasice, i da će uskoro u svojoj ponudi gostima koji odsednu u njegovom domaćinstvu ponuditi i čuveni specijalitet sa druge strane Stare planine ,,peglanu kobasicu” jer se i sam uverio da pored suvog mesa koje sam priprema  peglana kobasica jednina može da se poredi sa ovim specijalitetima.

Sajam pirotske peglane kobasice biće održan 25. januara u dvorani “Kej” u Pirotu.

I ove godine za ovu manifestaciju vlada veliko interesovanje gostiju, kako iz Srbije, tako i iz susedne Bugarske, a kao i prethodnih godina, stručni žiri i publika imaće priliku da izaberu svoje favorite.

Prijavljivanje takmičara u pirotskoj Turističkoj organizaciji počinje u utorak, 14. januara i traje do subote, 18. januara.

– Za Sajam vlada veliko interesovanje i izlagača i posetioca. Kod izlagača, prednost će imati oni koji su učestvovali i prethodnih godina. I broj karata moramo da ograničimo kako u hali ne bi bila velika gužva – kaže Bratislav Zlatkov, direktor Turističke organizacije.

Cena je kao i prethodnih godina, 400 dinara, a za organizovane grupe preko 30 posetilaca cena je 300 dinara.

– Turisti iz Bugarske već sada zovu i žele da rezervišu karte, dok su hoteli i kafane u Pirotu za taj dan potpuno popunjeni – kaže Zlatkov.

Promoter ovogodišnjeg Sajma peglane kobasice biće glumac Milan Gutović.

U čemu je tajna Pirotske peglane kobasice :

 

Pirotska peglana kobasica – Boemska potkovica
Hrana za dušu – Soulfood

Odvajkada se u staroplaninskim selima pirotske okoline, proizvodila  peglana kobasica. Među lokalnim stanovništvom bila je oduvek visoko cenjen proizvod, specijalitet od odabranog posnog mesa vrhunskog kvaliteta, bez masnoće, loja i drugih neželjenih primesa dobijenog isključivo od stoke uzgajane na nepreglednim staroplaninskim pašnjacima.

Miomirisi lekovitog bilja pretočeni u nezaboravni ukus kozjeg, ovčijeg i telećeg mesa glavna su odlika staroplaninske peglane kobasice. Ako se ovome doda i diskretno bogatstvo začina  bez konzervansa, aditiva i veštačkih boja  i plemenita ljutina, da termičku obradu i dimljenje zamenjuje sušenje na staroplaninskom vazduhu i optimalnoj temperaturi između -5 i +5 stepeni celzijusa, bez vlage i oštrog mraza, onda se s pravom može reći da je peglana kobasica pravi ekološki proizvod. Uz sve to ide i svakodnevno peglanje flašom čime se istiskuje vazduh i vlaga a kobasica uvija u oblik potkovice za sreću i uživanje svih onih koji je konzumiraju.

Seče se milimetarski tanko pod uglom od 75 stepeni radi isticanja vidljivih osobina peglane: kvaliteta mesa, stepena suvoće, boje i aroma, kao i radi mogućnosti da se oseti snaga prirode i jačina slasti .

Uz peglanu idu sve vrste pića. Boem preporučuje dobru rakiju ili viski pre glavnog obroka a posle glavnog obroka peglana  najbolje ide uz dobra vina.

Prava kvalitetna peglana kobasica upija dosta tečnosti te se može meziti i piti dugo, a da se ne pretera preporučuju iz „Boema“ gde iskusni majstori već decenijama proizvode peglanu kobasicu. Uz sve to obavezno je i dobro društvo. Onima koji imaju kardiovaskularne probleme savetuje se oprezna upotreba ne više od 150 grama dnevno. Zdravi i mlađi mogu je konzumirati i u većim količinama jer je prirodni, ekološki afrodizijak . Boem još od davne 1989 kada je počeo sa radom u kiosku brze hrane, ozbiljno misli  i na jedne i na druge, tako da će uskoro peglanu kobasicu ponuditi u novoizgrađenom savremenom ugostiteljskom objektu  sa smeštajnim kapacitetima, a do tada gostima  peglanu  nudi u kafani Boem ili slanjem na željenu adresu naručivanjem putem telefona  010/321-568.

Preporuka za upotrebu:

  • Zaseći po obodu peglanu dubine do 1 mm, staviti pod mlaz vruće vode, sačekati 5 sekundi.
  • Odvojiti crevo od peglane i oštrim nožem seći milimetarski tanke komadiće pod uglom od 75°.
  • Dugo i bez žurbe lagano žvakati kako bi se u ustima osetio žar ukusa i otapanje miomirisa Stare planine.
  • Po želji sve ovo ponoviti.
  • I opet.


Izvor https://www.staraplanina-babinzub.info /http://www.juznevesti.com

One Response to Peglana kobasica sa Stare planine

  1. […] redakcija upoređivala je proizvode sa Stare planine sa Knjaževačke i Pirotske […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *