Vojvođanke tkaju pirotske ćilime na Staroj planini

PIROT – Dvadesetak žena iz desetak gradova Srbije uči tajne izrade pirotskog ćilima na  na Prvoj nacionalnoj Tkačkoj koloniji koja se održava na Staroj planini.

 

Tajne zanata prenose im članica Zadruge za izradu pirotskog ćilima i suvenira “Damsko srce”.

Nagrada za najlepši tkani komad u klečanoj tehnici uradjen na Koloniji pripala je Ani Ilić Panjković iz Sombora.

“Prvi put se srećem sa vertikalnim razbojem, tupicim i ovakvim načinom tkanja. Ovo nije lak zanat i sedenje za razbojem”, kaže Jasna Vujičić iz Udruženja “Panonke“ iz Pančeva.

Verica Mijatović i Ljiljana Boškov iz Stapara u opštini Sombor takodje su prvi put su sele za razboj na kome se tka čuveni pirotski ćilim.




tkanje_kolonija_ćilim

“Velika je razlika izmedju stararskog koga radimo i nogama na horizontalnom razboju i pirotskog ćilim”; vele Verica i Ljiljana.

Direktorka Zadruge “Damsko srce“ iz Pirota Slavica Ćirić  kaže da je cilj ove Kolonije na Staroj planini prenošenje znanja ženama iz desetak gradova Srbije i unapredjenje tehnike izrade ćilima.

“Nama je cilj da se animiraju lokalne sredine i država da malo više obrate pažnju na tkački zanat”,  kaže Ćirićeva.

Tkačka Kolonija na Staroj planini organizovana je uz pomoć gradskih uprava Pirota i Sombora, Američke i Australijske ambasade, NALED-a i Etno mreže.

“Projekat je nastao iz potrebe da narodna rukotvorine u Pirotu i Somboru opstanu. Postavili smo još jedan važan cilj  da žene koje rade ove zanate imaju ekonomski interes”, ističe gradonačelnik Pirota Vladan Vasić.

Zamenik gradonačelnice Sombora  Antonio Ratković je rekao da je cilj ovog i grada Pirota da se osnaži razvoj staparskog i pirotskog ćilima.

tkanje_cilim_1

tkanje_cilim_3

“Ovo je  izuzetno važan projekat sa aspekta ekonomskog osnaživanja žena iz ruralnih područja i očuvanja kulturnog nasledja. Zahvaljujem se gradonačelniku Pirota i čelnicma grada Sombora na podršci projektu. Ćestitam tkaljama učesnicama Kolonije koje unapredjuju svoje znanje”, kaže australijska ambasadorka Džulija Fini.

Izvršna direktorka NALED-a i predsednica Etno mreže Violeta Jovanović kaže da je

NALED  na inicijativu Australijske ambasade povezivao Pirot i Sombor, koji imaju dugu tradiciju u ćilimarstvu u želji da se očuva pre svega staparski ćilim koji je gotovo bio zaboravljen uz pomoć pirotskih ćilimarki.




Zoran Panić / izvor http://jugmedia.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *